A Világ Állatai

A világ állatai;állatok nagy megnnyiségben!

"Megtanultuk, hogy rugalmasan és gyorsan tud mozogni, ők az állatok futóbajnokai" - mondta egy iskolás kislány.

  • Elterjedése: Afrika, Közel-Kelet

  • Élőhelye: fás, füves puszták

  • Tápláléka: patások, nyulak

  •  Mérete: 1,1-1,3 m

  •  Súlya: 40-60 kg

  •  Élettartama: 12 év

  •  Veszélyeztetetsége: napjainkban mindössze 25 000 példány él

  •  Aktivitása: nappal

  •  Csoport mérete: 10 példány alatt

  •  Szaporodása: 90 napos vemhesség után általában 3 kölyköt hoz a világra

 

A sikerük titka

   A gepárdok gerince nagyon hajlékony, hátsó lábaik izmosak. A karmokat visszahúzott állapotban nem burkolja hüvely, így szúrós hegyük vágtatás közben is fogja a talajt. Ezek a speciális jellemzők teszik, hogy a gepárd, a Föld leggyorsabb állata legyen. A vadászterületet leopárdokkal, hiénákkal, oroszlánokkal kénytelen felosztani. Ezeknek az állatoknak ezért olyan tulajdonságokkal kell rendelkezniük, amiben eltérnek a többi itt élő ragadozótól, hogy esélyük legyen a zsákmányszerzésben. A gepárdoknál az egyik ilyen jellemző a gyorsaság, a másik pedig a nappali aktivitás, azaz a nappali vadászat. Így akkor vadásznak amikor más nem, és olyan gyors futású állatokat is elkapnak, amelyeknek elfogására nem lennne esélye.

   A gepárd sem tagadhatja le macskaféle voltát: a kényelem kincset ér! Gyakran pihennek fán, ernyedten logó végtagokkal.

   A nőstények magányosan élnak, illetve tulajdonképpen másfél évig a kölykökről is gondoskodnak. Nem tartanak territóriumot, ellentétben a hímekkel, akik vizeletükkel megjelölik a magánterületüket, és akár végzetes kimenetelű harc árán is megvédik, A hímek kis csoportokban élnek, és összefognak a vadászatban.

 

 

Acinonyx jubatus

Afrika szerte jelen lévő ragadozó, valamikor Ázsiában is elterjedt volt, de ott ma csak szórványosan fordul elő. "Macskafejű kutya", így jellemezhetnénk röviden szokatlan külsejét. A macskafélékhez tartozik, de hoszú, karcsú, izmos lábai, keskeny mancsai, amelyeken a karmok nem húzhatók vissza, a kutyafélékre jellemzők. A világ leggyorsabb állata: zsákmányüldözés közben a 110-140 km/óra sebességet is eléri. Ezt az iramot azonban csak rövid ideig bírja tartani, ha áldozatát 150 méteren belül nem éri el, felhagy további üldözésével. A kölyköknek nyakukon felmeredő sörényük van. Mindkét szülő gondoskodik róluk, mégis az utódoknak majdnem a fele életének első évében az oroszlánok és hiénák áldozatává válik.

 

Régen az ázsiai hercegek és uralkodók hajtóvadászataikhoz idomított gepárdokat használtak. A babilóniaiak már Kr.e. 3000 évvel űzték ezt a sportot. E szokás a középkorban nyugatra is átterjedt. Amikor a XI. században Hódító Vilmos Angliában partra szállt, szelídített gepárdjait is magával vitte. Egy jól idómított gepárd, fejedelmi ajándéknak számított.

 

http://www.schefferj.ps.hu/images/Zoo/Zoo_Nyir/2007_Gepard1_800.jpg

 

 

 Szaporodás és szociális élet

   A gepárdok 20-24 hónapos korukra lesznek ivarérettek. A szaporodási időszak egész éven át tart. A nőstények 90-95 napos vemhességi időszakot követően 1-5 kölyköt hoznak világra. A kölykök az oroszlán, tigris, jaguár és leopárd kölykeivel ellentétben kiscica-szerűek, a házi macska kölykeihez hasonlóak. Súlyuk születéskor 150-300 gramm. Sok macskafélétől eltérően a gepárdok megszületésükkor már viselik jellegzetes pettyeiket. A gepárdkölykök nyakát sörényszerű pelyhes bunda borítja, mely akár szürkésfekete is lehet, ez a szőrzet kihullik, ahogy a gepárd idősebb lesz. A halálozási arány az első hetekben nagyon magas és akár a kölykök 90%-át is megölhetik az oroszlánok, a hiénak vagy akár a sasok. A születést követően 13-20 hónapos korukban hagyják el anyjukat.

   Más macskafélével ellentétben, a felnőtt nőstényeknek nincs valós területük, és láthatóan kerülik egymást, habár néhány rövid ideig együtt élő anya-lánya párost már megfigyeltek. A hímek néha kisebb csoportokba verődnek, különösen akkor, ha egy alomból származnak.Ezek a csoportok gyakran két vagy három testvérből állnak. A szövetséges hím gepárdok sokkal sikeresebben védik és tartják meg területüket, mint ha egyedül élnének. Élettartamuk a vadonban átlag 12 év, mivel öregkorukra a gyorsaságukat elveszítik, de fogságban több (akár 20 év) is lehet.

 

 

Táplálkozás

   A gepárdok ragadozók, leginkább a 40 kg alatti emlősökkel táplálkoznak, például Thomson-gazellával és impalával. Ha a gepárdok többen vannak, gnúra is vadásznak, különösen a borjakra. Gyöngytyúkot és vadnyulat is ejtenek olykor. Míg a többi nagymacska főként éjjel vadászik, a gepárd nappali vadász. Leggyakrabban kora reggel vagy alkonyatkor néz élelem után, amikor nincs meleg, de már / még elég világos van. A gepárdok inkább hagyatkoznak látásukra, mint szaglásukra. A zsákmányt lopva közelítik meg 10-30 méterre, azután támadnak. A farkukat használják egyensúlyozásra, szükség esetén így éles kanyarokat is be tudnak venni. A hajsza gyakran kevesebb, mint egy percig tart, és ha a gepárd elhibázza, inkább felhagy az üldözéssel, hogy ne veszítsen energiát. A másik ok, amiért feladja az üldözést, hogy olyan szinten felgyorsul, hogy teste nagy mennyiségű energiát veszít. Testhőmérséklete ilyenkor olyan magasra emelkedik, hogy az üldözés folytatása az életébe is kerülhet. Ezért pihennek még akkor is a gepárdok, ha elejtették a zsákmányt. Nagyjából a hajszák fele jár sikerrel. Áldozatát úgy öli meg, hogy az üldözés alatt elbuktatja, majd addig harapja a torok alsó részét, amíg az meg nem fullad, mivel nem elég erős, hogy eltörje fő zsákmányállata, a gazella nyakát. Ezután elkezdi felfalni zsákmányát olyan gyorsan, amennyire csak lehetséges, hogy megelőzze a közelben tartózkodó oroszlánokat és hiénákat.

 

 

MÁS NYELVEKEN

 

Angol: CHEETAH

Német: GEPARDEN

Francia:  GUEPARD

Latin: ACINONYX JUBATUS




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 1
Heti: 7
Havi: 4
Össz.: 13 113

Látogatottság növelés
Oldal: Gepárd
A Világ Állatai - © 2008 - 2024 - vilagallatai.hupont.hu

A honlap magyarul nem csak a weblap első oldalát jelenti, minden oldal együtt a honlap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »